29 WRZEŚNIA 1939-2007 Obchody ku czci obrońców Twierdzy Modlin poległych w Kampanii Wrześniowej w 1939r.

W dniu 29 września Fundacja “Park Militarny Twierdzy Modlin” organizuje uroczyste obchody poświęcone żołnierzom Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej poległych w obronie Twierdzy Modlin w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Obchody ku czci obrońców Twierdzy Modlin

Program:
11.00 Zbiórka uczestników uroczystości na terenie Fundacji “Park Militarny Twierdzy Modlin”.
11.30 Wymarsz rekonstruktorów, harcerzy oraz zaproszonych gości na Cmentarz Forteczny.
12.00 Uroczyste złożenie wieńców na grobach żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego.
13.00 Powrót na teren Fundacji oraz złożenie kwiatów w miejscu tragicznej śmierci żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej poległych w obronie Twierdzy Modlin w Kampanii Wrześniowej 1939 r.
14.00 Pokazy niemieckich kronik z oblężenia oraz poddania Twierdzy Modlin w 1939 roku.
15.00 Zakończenie uroczystości.

Data 29 września została wybrana nie przypadkowo. W tym dniu została podpisana kapitulacja kończąca heroiczną obronę oddziałów Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą. Oporu obrońców nie udawało się złamać ani atakami wspartymi czołgami ani ostrzałem ciężkiej artylerii. Oddziały polskie praktycznie bez przerwy znajdowały się pod bombami niemieckiej Luftwaffe. Kapitulacja jednak musiała nastąpić. Zapasy amunicji a w szczególności zapasy środków medycznych zostały wyczerpane. Twierdza została odcięta od magazynów amunicji dla artylerii w Palmirach, otoczona ze wszystkich stron. Nie było możliwości pomocy coraz większej liczbie rannych. Można sobie tylko wyobrazić pod jaką presją znajdował się dowódca obrony gen. Wiktor Thommee. Nie da się w naszych czasach oceniać tej dramatycznej decyzji. Wiadomo jest jednak, że kapitulacja nastąpiła na honorowych warunkach, a przynajmniej zastało to zapisane w Protokole Kapitulacji. Obrona ta miała jeszcze inny wymiar. Wymiar symboliczny. Radio Polskie donosiło, że Twierdza Modlin nadal się broni. Komunikaty te zagrzewały do jeszcze ofiarniejszej walki oddziały WP walczące na innych odcinkach. Można się tylko domyślać jaką grozę budziła techniczna przewaga armii Niemieckiej, mimo to Wojsko Polskie walczyło. W tym miejscu należy też wspomnieć o warunkach w jakich żyła ludność cywilna. Z reguły traktowana przez najeźdźcę jako żywe tarcze. Ten los nie ominą również mieszkańców Twierdzy Modlin. Do dzisiaj widać świadectwa tych czasów na murach przedwojennych domów. Strat ludności cywilnej trakcie obrony nikt nie szacował. Jak ciężkie walki musiały się toczyć o Twierdzę widać po relacjach niemieckich uczestników tych walk. W trakcie bitwy o Twierdzę zginęło około 1700 żołnierzy Wojska Polskiego.

Fundacja nasza chciała by złożyć skromny hołd uczestnikom tamtych wydarzeń tak wojskowym jak i cywilnym. Inicjatorem oraz pomysłodawcą jest Dariusz Madrak. Człowiek legenda w kręgach kolekcjonerskich. Z jego inicjatywy przeprowadzono uroczystości pogrzebowe nieznanego żołnierza WP w zeszłym roku. Mamy wrażenie, że historia obrony Twierdzy Modlin popadła w społeczne zapomnienie. Okazuje się, że wielu odwiedzających nasz teren i nasze imprezy pamięta tylko swoją służbę wojskową w Modlinie i nic poza tym. Niestety spycha ona historię obrony na dalszy plan. Celem Dariusza Madraka i Fundacji jest przypominanie o tych wydarzeniach a co najważniejsze o ludziach biorących udział w tych wydarzeniach i zapewnienie poległym godnego pochówku. Niewielu zostało też żyjących uczestników tych walk, warto, żeby mieli świadomość że mieli dla kogo walczyć. Powinniśmy oddać im należny szacunek, a czasu mamy coraz mniej. Traktujemy te uroczystości jako lekcje historii Polski. Zrobimy wszystko aby te uroczystości odbywały się cyklicznie.

Ostatnim punktem uroczystości będą pokazy niemieckich kronik z oblężenia Twierdzy Modlin w 1939 roku. Kroniki te możemy obejrzeć dzięki zaangażowaniu prezesa fundacji Michała Jansona.

Skontaktuj się z nami