Twierdza Modlin

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Mazowsze - serce polski
Serwis Twierdzy Modlin powstał przy współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
» Nasze imprezy - II Ogólnopolska Giełda Dla Kolekcjonerów i Miłośników militarii
W dniach 10-11 grudnia 2005 roku odbyła się II Giełda Kolekcjonerska Militariów i Staroci w Twierdzy Modlin.

Ponownie mieliśmy możliwość spotkania się w gronie miłośników historii, militariów i architektury militarnej. Twierdza Modlin znów stała się miejscem, gdzie poza stoiskami handlowymi swoje miejsce, jak zwykle, znalazły unikatowe wystawy i pojazdy militarne.

10 grudnia odbyło się spotkanie członków Grup Rekonstrukcji Historycznych "Żelazny Orzeł" oraz "Kampinos", którzy podczas panelu dyskusyjnego dokonali ustaleń związanych z przyszłą współpracą na terenie Modlina oraz działaniami na rzecz propagowania rekonstrukcji historycznych jako bardzo zajmującego i pożytecznego hobby, z punktu widzenia edukacji.

Mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych odbyła się rekonstrukcja historyczna przedstawiająca rozbicie posterunków niemieckich przez oddział partyzancki.
Tego samego dnia otwarto wystawę poświęconą wyposażeniu i uzbrojeniu Wojska Polskiego w latach 1939-2000, na której zaprezentowane zostały bardzo interesujące zbiory mundurów, krótkiej i długiej broni palnej oraz broni wspomagającej piechoty.

W nocy z 10 na 11 grudnia odbyły się ćwiczenia GRH "Żelazny Orzeł". Po sprawdzeniu terenu przez zwiad oddział szturmował budynek oraz przygotowywał zabezpieczenie terenu w warunkach zimowych. Ćwiczenia zakończyły się opanowaniem wyznaczonego celu.

11 grudnia ponownie naprzeciw siebie stanęły oddziały polskie i niemieckie. Tym razem polscy partyzanci z GRH "Kampinos" szturmowali budynek, w którym zamknął się oddział niemiecki GRH "Żelazny Orzeł". Po długotrwałej wymianie ognia i dużych stratach po obydwu stronach GRH "Kampinos" doprowadziła do poddania się oddziału niemieckiego, który wyszedł z budynku z rękoma podniesionymi do góry. Po zakończeniu inscenizacji jej uczestnicy oraz turyści zwiedzili zabytkowy budynek dawnego elewatora zbożowego.
II Ogólnopolska Giełda Kolekcjonerka Militariów i Staroci zakończyła się w niedzielę 11 grudnia. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz i niska temperatura) pokazaliśmy wszystkim, że można doskonale bawić się w każdych warunkach, a nasze działania mogą być asumptem, do spotkań wszystkich ludzi zainteresowanych militariami, "żywą historią" oraz działaniami na rzecz edukacji i kultury, a także aktywizacji lokalnych mieszkańców.

Oczywiście, jak zwykle, podczas naszych imprez odbywały się przejazdy zabytkowymi pojazdami po terenie Twierdzy Modlin.
 
gielda_2_01.jpggielda_2_02.jpggielda_2_03.jpggielda_2_04.jpg
gielda_2_05.jpggielda_2_06.jpggielda_2_07.jpggielda_2_08.jpg
gielda_2_09.jpggielda_2_10.jpggielda_2_11.jpggielda_2_12.jpg
gielda_2_13.jpggielda_2_14.jpggielda_2_15.jpggielda_2_16.jpg
gielda_2_17.jpggielda_2_18.jpggielda_2_19.jpggielda_2_20.jpg
gielda_2_21.jpggielda_2_22.jpggielda_2_23.jpggielda_2_24.jpg
gielda_2_25.jpggielda_2_26.jpg
 
stats Created by: OSTRE STUDIO
Twierdza Modlin