Twierdza Modlin

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Mazowsze - serce polski
Serwis Twierdzy Modlin powstał przy współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
» Twierdza Modlin - Fort III (Fort Pomiechówek)
Fort III (Fort Pomiechówek) - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Fort wzniesiono w Pomiechówku, na wzgórzu na prawym brzegu Wkry. Podstawą dla jego projektu był wzorcowy fort "F1879". Obiekt wzniesiono w latach 1883-88 jako największy fort twierdzy. W okresie późniejszym był wielokrotnie modernizowany; wzniesiono między innymi nowoczesną kaponierę przeciwskarpową i tradytory międzypola. Do dzisiaj zachowały się w bardzo dobrym stanie ceglane koszary i kaponiera szyjowa . W roku 1915 fort znajdował się na głównym kierunku niemieckiego natarcia, jednak walki o niego przypadły już na okres wygasania rosyjskiego oporu. W roku 1939 był włączony w polską pozycję obronną. W okresie okupacji mieścił się na jego terenie obóz koncentracyjny.
Źródło: Wikipedia.

Fort III został udostępniony do zwiedzania. Opłata za zwiedzanie, która wynosi 3 zł (od osoby) będzie przeznaczona na uporządkowanie miejsc pamięci i grobów żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej poległych i zamordowanych w obrębie Fortu. Celem Fundacji jest też rewitalizacja tego zabytku architektury militarnej.

Fort Pomiechówek III
 
arch0101.jpgarch0102.jpgarch0103.JPGarch0104.jpg
arch0109.JPGarch0110.JPGarch0112.JPG
 
stats Created by: OSTRE STUDIO
Twierdza Modlin